OPIEKUN MEDYCZNY
Od września 2021 r. kompetencje opiekuna medycznego poszerzają się o zupełnie nowe umiejętności, a kierunek staje się wreszcie pełnoprawnym zawodem medycznym, poszukiwanym na rynku pracy. Absolwenci będą mogli wykonywać wysokospecjalistyczne świadczenia zdrowotne z zakresu dializoterapii, asystowania do operacji i pobierania krwi żylnej, cewnikowania pacjenta, tlenoterapii, pielęgnacji wkłucia centralnego, pielęgnacji portu naczyniowego, wkłucia doszpikowego, iniekcji domięśniowych, odśluzowania dróg oddechowych, pielęgnacji rurki tracheotomijnej. Opiekun medyczny będzie również nabywał kompetencje fizjoterapeuty z zakresu prowadzenia przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – Metoda Hoppe, oznaczania stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru, prowadzenia dobowej zbiórki moczu i bilansu płynów, karmienia przez PEG. Opiekun medyczny w sposób profesjonalny będzie mógł pomagać osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu jej podstawowych potrzeb życiowych, rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów opiekuńczych w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.
Nabędzie kompetencje pomagania podopiecznym w zaspokajaniu potrzeb bio–psycho-społecznych. Asystując personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomoże w sposób profesjonalny i jednocześnie wesprze osobę chorą i niesamodzielną.
Podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej będzie mógł podjąć współpracę z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.
Absolwenci tego kierunku z łatwością znajdą pracę:
- w szpitalach,
- w zakładach opiekuńczo-leczniczych,
- w niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej,
- domach i ośrodkach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niesamodzielnych,
- hospicjach
- sanatoriach
- domach pacjentów, świadcząc opiekę indywidualną.
W trakcie nauki język niemiecki zawodowy oraz język migowy poszerzają możliwości kontaktu z pacjentami niesłyszącymi oraz za granicą.
Technik administracji
Absolwent tego kierunku otrzymuje państwowy dyplom z tytułem Technik Administracji. Jest osobą odpowiedzialną w firmie lub instytucji za interpretację i stosowanie przepisów prawnych z różnych dziedzin prawa, przygotowanie projektów umów, porozumień, decyzji, regulaminów, instrukcji i innych dokumentów oraz aktów, posługiwanie się wskaźnikami ekonomicznymi i metodami analizy ekonomicznej, finansowo – księgowej i dokumentacją księgową. Technik administracji redaguje pisma, korespondencję, sprawozdania, notatki służbowe, sporządza protokoły, umowy o pracę, regulaminy pracy i wynagrodzenia. Odpowiada za prawidłowe przyjmowanie, segregowanie i klasyfikowanie informacji. Absolwent może podjąć pracę w urzędach administracji państwowej, organach administracji samorządowej wszystkich szczebli, biurach, fundacjach, stowarzyszeniach, urzędach celnych i skarbowych, bankach, agencjach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach państwowych i wielu innych.
Technik BHP
W każdej większej firmie musi być zatrudniony specjalista odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy – inspektor BHP. Mniejsze firmy bardzo często korzystają z usług specjalistów BHP prowadzących własną działalność gospodarczą. Technik BHP przygotowuje analizy dotyczące bhp w danej firmie oraz propozycje usunięcia występujących zagrożeń, bada przyczyny wypadków w pracy i wnioskuje o ich usunięcie, prowadzi rejestr dokumentów dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wstrzymuje pracę maszyn i urządzeń w razie zagrożenia życia i zdrowia pracowników, odsuwa od pracy osoby dla których praca na określonym stanowisku jest wzbroniona, prowadzi szkolenia wstępne nowo przyjętych pracowników. Prowadząc własną działalność gospodarczą w innych dziedzinach, warto dodatkowo uzyskać tytuł technika bhp. Posiadając większą wiedzę w tej dziedzinie, bardziej świadomie dba się o bezpieczeństwo w swojej firmie.
Technik masażysta
Zawód masażysty jest jednym z popularniejszych zawodów medycznych. Technik masażysta to osoba, która wykonuje różnego rodzaju masaże, np. lecznicze, sportowe, kosmetyczne itd., ręcznie bądź przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Absolwent szkoły może prowadzić działalność profilaktyczną, propagującą działania prozdrowotne. Fach ten wymaga dużego zaangażowania, rozległej wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Jest to zadanie odpowiedzialne, ale pomoc ludziom w redukcji stresu lub niwelowaniu bólu to także satysfakcjonująca misja, która daje poczucie spełnienia.
Nauka w szkole policealnej trwa 2 lata (4 semestry). W tym czasie słuchacze uczą się wykonać masaż w celach terapeutycznych u osoby chorej, masaż w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych oraz masaż u osoby zdrowej w celu profilaktycznym i relaksacyjnym. Poznają również wskazania i przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych masaży, uczą się przeprowadzać wywiad z pacjentem.
Zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikację K1 – świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10.) odbywa się pod koniec IV semestru. Absolwenci szkoły, którzy pomyślnie go zdadzą, otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz suplement Europass w języku angielskim, który ułatwi im znalezienie pracy na terenie całej Unii Europejskiej.
Technicy masażyści należą do średniego poziomu personelu medycznego. Są również nierzadko częścią całego zespołu rehabilitacyjnego. Świadczą również usługę leczniczą, jaką jest masaż leczniczy. Dlatego muszą mieć wiedzę z zakresu anatomii człowieka, fizjologii człowieka, podstaw fizjoterapii oraz zagadnień klinicznych.
Zapotrzebowanie na ten rodzaj usługi wzrasta bardzo szybko, dlatego też możliwości zatrudnienia po ukończeniu opisywanego kierunku są ogromne. Będąc technikiem masażystą ma się otwartą drogę do pracy w wielu miejscach, takich jak:
- szpitale,
- przychodnie,
- placówki rehabilitacyjne,
- uzdrowiska,
- SPA,
- salony masażu,
- kluby sportowe,
- fundacje oraz stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, starszych i chorych.
Absolwenci policealnej szkoły medycznej mogą również prowadzić własną działalność i zajmować się wykonywaniem masaży w prywatnym gabinecie.